Urinare frecventa

Diverse

Postata de iulcris cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema cu urinatul. Merg prea des la toaleta. De exemplu astazi de la ora 7 pana la 11:30 am fost de 5 ori, ceea ce mi se pare destul de mult. Lichide nu beau prea multe. As dori sa stiu care este cauza sau ce afectiune reprezinta. Cert este ca merg la toaleta de peste 10 ori pe zi. Intotdeauna am urinat frecvent dar ca acum niciodata. Va multumesc si astept un raspuns!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Buna ziua!
este posibil sa aveti o infectie urinara; acest diagnostic se pune pe seama sumarului de urina, uroculturii si antibiogramei (pentru a beneficia de un tratament antibiotic tintit). De asemenea, va recomand sa efectuati si o ecografie abdominala pentru a exclude o microlitiaza renala, cu posibila eliminare a nisipului urinar.

iulcris

acum 11 ani

In luna octombie 2011 am facut o ecografie abdominala si am descoperit ca la rinichiul stang am nisip; nu foarte mult. Poate fi si aceasta o cauza?

fusun

acum 11 ani

Da, poate fi si asta o cauza.Va recomand sa beti multe lichide fara dioxid de carbon, si ceai din matase de porumb in amestec cu ceai din cozi de cirese, 3-4 cani pe zi, pana aceste simptome dispar DEFINITIV.Atentie:nu faceti sex in aceasta perioada !

Andrei Dobre

acum 8 ani

Intr.o seara am baut vreo 500 ml de apa apoi urinam din 5 in 5 min. Ce trebuie sa fac??