urgent-anti infectie

Diverse

Postata de alexandra488 cu 15 ani in urma.

Buna ziua, prietenul meu si-a prins un deget la lift si s-a innegrit aproape toata ungia, ce poate sa foloseasca pana ajunge la doctor pentru a nu se infecta?
Multumesc,
Andreea

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Puneti degetul lovit sub apa rece pentru a calma durerea, verificati, apoi, daca degetul nu este rupt, articulandu-l cu delicatete. Aplicati apoi, o alifie pe baza de arnica.

Florian Alex

acum 15 ani

Stai linistita, nu se infecteaza. Zona va mai fi dureroasa cateva zile, si va fi innegrita pana va creste unghia. Probabil va fi inflamata, ca atare un antiinflamator, administrat oral va ajuta. In rest... cum a zis si Sheilla....

alexandra488

acum 15 ani

Multumesc frumos pentru raspunsuri