Unghie incarnata

Diverse

Postata de laurentiu1695 cu 7 ani in urma.

Buna ziua , numele meu este Silviu ,20 de ani , si de aproximativ o luna am o unghie incarnata la piciorul mare de la picior . S-a format si granulom insa de puruit nu a mai fost cauzul dupa aproximativ 2 saptamani de aplicare a unui unguent cu ichtiol . Durerea apare doar la atingere , insa de ceva vreme tot fac o febra trecatoare si am o stare de disconfort . Dupa cautari multiple am aflat ca panaritiul poate provoca septicemie si de asta imi este cel mai frica . In continuare imi bandajez degetul zilnic dupa ce il curat cu betadina si ii aplic Baneocin pe zona infectata unde se afla granulomul . Deoarece sunt student , am tot fost la cabinetul universitatii careia apartin , insa doamna doctor de acolo , de fiecare data , imi spune acelasi lucru : Aplica baneocin , ca nu e asa grav . Intrebarea mea este daca aparitia febrei este un simptom de instaurare a septicemiei sau doar o reactie normala a organismului in lupta cu panaritiul ?

Si cum as putea sa tratez acest granulom pentru a disparea ? Mentionez ca acum aproximativ 2 luni am fost operat la acelasi deget insa pe partea dreapta de panaritiu ( insa acolo infectia a fost mult mai grava , degetul se unflase enorm si puruia intens si am mers la urgenta unde mi s-a taiat partea laterala pana la radacina ) si as dori un tratament care sa nu includa taierea unghiei ,deoarece in urma interventiei pe partea dreapta , aceasta a ramas cu un aspect nepacut .

Multumesc frumos .

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , febra nu este deloc un semn bun , evident . Daca sunteti student si sunteti din alt oras cel mai probabil nu aveti acces la medicul de familie care era cel mai in masura sa va indrume . Va poate vedea un medic infectionist in camera de garda a unui spital de boli infectioase (fara trimitere) pentru consult si tratament de specialitate insa daca va fi nevoie de drenarea zonei acesta va solicita sa va vada si un chirurg .

laurentiu1695

acum 7 ani

Multumesc frumos pentru raspuns