Unghie crescuta urat?

Diverse

Postata de Nona27 cu 13 ani in urma.

La varsta de 16 ani am avut un mic accident.Fratele meu a deschis usa peste p***a piciorului meu si unghia mare a fost deplasata de pe deget..Dupa ce durerea a trecut am abservat ca intre unghie si piele e o distanta mare asa ca am taiat toata unghia pana la baza.Noua unghie care a crescut e foarte urata si de altfel ciudata.E groasa galbuie,cu denivelari la suprafata si MOALE.! La atingere e tare dar cand imi fac pedichiura si folosesc forfecuta mereu curat de sub unghie ceva materie moale care e crescuta intre unghie si piele Chiar si la suprafata daca sap cu forfecyta in unghie e moale si sfarmicios.. .O curat afara fara sa ma doara chiar daca e crescuta si lipita de piele..de ceva timp am observat ca si la celalalt picior am aceasi problema si tot la degetul mare...Am cercetat sa vad daca e fungus si nu cred ca e..Aspectul unghiei nu este de lemn uscat ,ca si in cazul fungusului...Oricum ideea e ca imi doresc foarte mult sa rezolv aceasta problema pentru ca e foarte inestetic si sunt si femeie..:( este vreo solutie sa o fac sa creasca iar normal?ce trebuie sa fac?ce tratament?Va multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Mergeti la un dermatolog. E posibil totusi sa fie o ciuperca. Lemnul contine astfeo de ciuperci si e posibil sa va fi afectat unghia in acest mod. Daca nu, tot dermatologul va da un diagnostic si va indica un tratament.

parerea mea

acum 13 ani

Pentru a reconstitui unghea va poate ajuta unguentul Mycospor (setul complet).