un raspuns va rog am diabet?

Diverse

Postata de mimi185 cu 13 ani in urma.

va rog sa ma ajutati .am facut ecografie genitala si la sin si mi-a vazut putin si tiroida am ovar chistic de 3,5mm cel sting iar ovar drept de 30mm , nodul la sin care a ramas la fel dupa tratament cu mameldin si calmogen. si am si pe tiroida chist de 5mm .medicul care a facut ecog mi-a dat sa fac niste analize si mi-a zis sa merg si la endocrinolog.am facut analizele daca stie cineva daca sunt bune;;glicemia 110 colesterol seric total 163 HDL colesterol44 trigliceride serice 103 calciu seric 8,94 calciu ionic seric 3,86 magneziu2,35 tsh2,000 prolactina6,4 si anti-tpo

Raspunsuri (11)

mimi185

acum 13 ani

ant-itpo 10,0

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Nivelul normal al glicemiei serice a jeune (pe nemancate) este 70 - 110 mg/100 ml sange. Deci, sunteti la limita superioara a intervalului. In acest caz, nu este vorba de diabet, mai ales daca ati mancat cu mai putin de 10 ore inaintea recoltarii, ceea ce ar putea altera valoarea) sau daca ati consumat alimente bogate in zahar cu o seara inainte. Incercati sa restrictionati zaharul in dieta pentru o perioada si repetati analiza.
De asemenea, valorile glicemice cresc pe stress sau oboseala. Oricum, nu este vorba de diabet.
Daca totusi doriti sa fiti 100% sigura, faceti un test de hiperglicemie provocata (toleranta la glucoza).
Valorile colesterolului sunt normale (interval de referinta 140-220 colesterol total si minim 45 HDL - sunteti chiar la limita, dar patologic este sub 35). Incercati sa luati un LDL colesterol, colesterolul asa-numit ”rau”, care este cel mai relevant.
In ce priveste ionograma, aceasta este normala - valorile calciului seric sunt normale intre 8.5 si 10.5 mg/dl, pt calciul ionic 3.6-5.2 mg/dl, pt magneziu 1.58 – 2.55 mg/dl,
Prolactina are valori normale pt femei care nu sunt insarcinate 2-29 ng/m, iar TSH-ul trebuie sa fie intre 0.27-4.2 IU/ml.
Deci, analizele dvs. sunt in limite normale.
Sanatate!

mimi185

acum 13 ani

va multumesc foarte mult . eu tin regim prntru boala de reflux gastro esofagian deci consum zahar doar ca indulcitor si foarte rar la ocazii ceva dulce.iar pentru chist pe tiroida nu cred ca mai trbue sa merg la endocrinolog daca valorile sunt normale. de stres si oboseala nu sunt scutita la virsta mea .desi uneori ma simt foarte obosita si nu pot dormi. multumesc.

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Puteti sa va faceti o ecografie tiroidiana. Analizele arata functionalitatea organului, nu si aspectele morfologice.

mimi185

acum 13 ani

va multumesc si as mai avea o intrebareeu am luat acum 2 ani si chiar si in vara trecuta metroplorol si lisinopril pentru ca aveam puls mare si tensiune iar acum iau calmoge cind am dureri de cap.nu am mai controlat tensiunea .dar cred ca nu mai am.pentru ca atunci ramineam si fara aer.si aveam si dureri in piept. se poate ca acele simtome sa fie date si de tiroida?va rog sa ma ertati daca va-m plictisit. cu respect mimi.

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Se poate sa fie o cauza tiroidiana. Va sfatuiesc sa mergeti la un consult endocrinologic si cardiologic.

mimi185

acum 13 ani

am fost la endocrinolog si am facut ecografie am tiroida in limite normale doar un micronodul hipoecogende 5,3 /. 3,9mm a cum 8 luni era de 3mm si ma trimis la cardio si neuro. mia dat tiroidin si calciu cu d3, mastoprofen inca nu am inceput sa iau am niste dureri de cap insuportabile care nu mai cedeaza la nimic. si ma doare doar seara de cum se insereaza pina aprora spre dimineata . ziua ma simt ametita de nesomn dar nici nu pot sa dorm . pina ajung la neurolog ce sa iau ca nu cred ca mai rezist mult asa.si asta pina saptamina viitoare. eu va multumesc pentru raspunsurile de pina acum.

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Luati calmogen seara - acesta va va remedia somnul si problema durerilor de cap. Ac***a in vedere ca ati mai luat medicamentul, nu veti avea probleme cu el. Este important sa ajungeti la consult neurologic si cardiologic, unde se va decide ce tratament sa luati in continuare. Sanatate!

mimi185

acum 13 ani

nu mai ma ajuta calmogenul nici extraveral am luat si cu paracetamol am pus si biter pe cap , am luat si midocalm . da r nu trece dorm asa cu junghiuri cite putin. ziua nu am nimic . doar asa in surdina . dar nici nu pot sa dorm.de ce nu am nimic ziua medicul endocrinolog mi -a dat vagostabil dar nu-l gasesc in farmacia din localitate .nu stiu ce sa mai iau cind incepe sa se insereze . nu me frica de nimic . ca sa zic ca e noapte si me frica de ceva . sunt la tara . dorm cu usile descuiate nu ma tem de nimic sunt o fire curajoasa. ce se intimpla oare?

mimi185

acum 13 ani

buna am gasit vagostabil il iau de 3 zile . iau si tiroidin aspacardin si calciu cu d3. ma mai linisteste putin dar acum am durerile de cap noaptea din somn.si mai e ceva nu stiu daca se datoreaza tratamentului, de doua zile am o singerare ca o menstra dar nu abundenta.si sunt in ziua 12 de la cm.in rest in timpul zilei e bine .joi merg la neurolog. sa iau tratament in continuare ar mai trebui sa iau ceva . se poate ca tiroidinu sa imi deregleze cm? va multumesc.

mimi185

acum 13 ani

buna seara. ce inseamna tireotoxicoza nespecifica?