Umflatura

Diverse

Postata de magda_rujoiu cu 12 ani in urma.

Buna ziuna! Numele meu este Magda. De cateva zile mi-a aparut ca o umflatura deasupra anusului, unde incepe deschidera feselor. Este destul de jenanta, mai ales ca nu mai pot sta intinsa pe spate. Va rog dati-mi un sfat sau recomandati-mi un medic unde ar trebui sa merg. Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Acea umflătura ar putea fi un hemoroid (dilatatie venoasă situate la nivelul canalului anal) mai ales dacă se însoţeşte de durere şi prurit la nivelul anusului şi scaunele sunt însoţite de eliminarea de sânge. Pentru stabilirea unui diagnostic exact ar fi recomandat consultul unui medic gastroenterolog însă de primă intenţie ar fi evitarea condiţiilor favorizante complicării lor precum: şezutul timp îndelungat, constipaţia şi o alimentaţie condimentata excesiv (alimentaţia trebuind să se bazeze pe administrarea fibrelor vegetale conţinute în special în fructe, legume,cereale, etc.) Deasemenea trebuie respectată o igienă riguroasă a zonei respective (se recomandă efectuarea unor băi de şezut - imersarea părţii dorsale în cada cu apă caldă )

magda_rujoiu

acum 12 ani

Ms frumos pt raspuns. Dar umflatura s-a dovedit a fi un furunc. Mi s-a recomandat un plasture cu "ardei" deoarece initial am crezut ca durerea este datorata efortului pe care il depun zi de zi la munca. Locul incalzindu-se mult cred ca a atras puroiul la suprafata. Deocamdata il tratez acasa mi s-a recomandat un tratament. Daca nu se va retrage o sa merg si la consultatie, dar sincer mi-e tare frica de bisturiu, am avut in copilarie o experinta foarte neplacuta. Va multumesc din nou si astept va rog un sfat.

alin

acum 10 ani

Am o problema mi a aparut o basica la anus de la ce e?

membru252570

acum 10 ani

buna, eu momentan ma aflu in China .
ieri am mancat un sos foarte picant, am fost putin si contipata, in momentul in care am mers la baie am simtit o usturime si am observat o mica umflatura deasupra anusului, nu am dat importanta.
a doua zi dimineata am avut diaree, am luat un furazolidon, si am observat ca acea umflatura sa marit, este de dimeniunea unei migdale. In acea zona simt un disconfort permanent asemanator cu senzatia de disconfort ( durere si usturime) cand esti constipat si te fortezi sa mergi la baie. Usturimea e permanenta , nu doar la atingere si ma deranjeaza putin si cand stau in fund.....as dori sa stiu daca este grav, si din ce cauza am patit asa ceva....ce imi recomandati sa fac ac***a in vedere ca sunt si intr-o tara straina...va multumesc