Tuse seaca fara oprire

Diverse

Postata de DanIonut cu 10 ani in urma.

Buna ziua.. de aproape o luna ma lupt cu o tuse care nu ma lasa deloc, tusesc foarte des si foarte sec simt cum ma mananca in gat parca acolo un fulg si ma face sa tusesc fara oprire 10 20 de minute .. am facut injectii (10) deoarece am facut infectie la amigdale cu puroi..., amigdalitele au trecut dupa injectii.. tusea a trecut si ea timp de 3 zile apoi dupa 3 zile a aparut iarasi, iau in continuare augumentin si eurospal dar vad ca nu isi face efectul deloc...
fumez din iulie anul trecut, ar putea avea legatura cu mancarimea din gat ?...

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este o tuse seaca iritativa care poate persista pana la 4-6 saptamani dupa un episod viral. Este bine sa efectuati o radiografie pulmonara ( daca nu ati facut-o deja).

Maria

acum 10 ani

gadilatul in gat si infectia la amigdale ar putea fi un streptococ ceva. fa un exudat faringian. iti zic din experienta

Domi

acum 10 ani

Poate fi si sinuzita. Asa am patit si eu cu ani in urma.