Tuse productiva

Diverse

Postata de daniela_1313 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
De o saptamana am racit, insa de 2 zile simt o apasare in piept, ma chinuie tusea si nu pot dormi noaptea.
Nu am timp sa ajung la medic, in farmaciste nu ma incred prea tare, asa ca va cer sfatul in privinta unor medicamente care sa ma ajute sa expectorez mai usor, sa elibereze cumva caile respiratorii. (am tuse productiva). Este extrem de deranjant si nu cred ca trece de la sine.
Solutii? (in afara de ceaiuri calde).
Multumesc.

Raspunsuri (15)

danutzasibiu

acum 12 ani

eu am luat sirop eurespal,dar daca nu agreezi siropurile din comert poti lua de la plafar sirop din muguri de pin.este ff bun.si ce cred ca te-ar ajuta ff tare sunt aerosolii chiar si cu solutie de ser fiziologic.daca ai avea posibilitatea sa procuri un aparat de aerosoli sau sa imprumuti unul ar fi foarte bine sau daca nu incearca sa faci un litru de apa fiarta la care sa adaugi 3-4 linguri de sare grunjoasa,amesteci bine si faci inhalatii.aburii rezultati contin sare si te vor ajuta ff mult,vei vedea.nu are ce sa iai faca rau.eu sunt adepta mijloacelor naturiste si am mai incercat si cu ceai din zahar ars (caramelizezi 2 linguri de zahar si adaugi o cana cu apa si bei solutia rezultata-e f buna ca un sirop si am inteles ca este expectoranta).multa sanatate

Laura

acum 12 ani

Daca e doar atat,(si nu ai alte complicatii),poti folosi un sirop Mucosolvan pt adulti,3 l-te pe zi si va trece in aprox o sapt.Ps poti avea incredere oricand in farmaciste dar cere sfatul celor mai in varsta fiindca tinerelele nu au experienta(ca sa nu mai vorbim de cum se face facultatea azi).Sanatate iti doresc!O farmacista (40+).

Utilizator11614364143

acum 3 ani

Nu toate farmacistele sunt de incredere. O farmacista mi-a dat ciprofloxacin, zicea ca sunt picaturi ptr nas, dar eu aveam doar tuse si dureri in gat. Iar ciprofloxacin era doar pentru ochi si urechi....

Claudia

acum 12 ani

si eu am probleme cu tusea, o tuse seaca, ce ma deranjeaza destul de des. pana sa ajung la dorctor si farmacie, ma folosesc de remediile pe care le am in casa: sare grunjoasa infierbantata, pusa intr un prosop si pusa pe piept si gat seara; sirop de muguri de brad sau de pin pe care il fac in fiecare primavara (sau daca nu ai, gasesti la plafar); ceai antibronsic de la plafar (care este foarte bun impotriva acceselor de tuse), miere de albine si propolis, care sunt buni luptatori impotriva afectiunilor cailor respiratorii; nici un aliment (mancare sau bautura) rece, totul cald. Sanatate!

CRISTINA

acum 12 ani

RACEALA CU TUSE PRODUCTIVA , NU SE TRATEAZA DUPA CE SPUN ALTII. 2 SAP. NU AI AVUT TIMP DE MERS LA DOCTOR? NU E NORMAL.SI EU MOMENTAN AM ASA CEVA. ITI POPT SPUNE CE SA IEI ,DAR MEDICUL STIE MAI BINE.ITI TREBUIE ANTIBIOTIC. SI SA STII CA ACUM AM CITIT PROSPECTUL DE LA EURESPAL SI TREBUIE ASOCIAT CU ANTIBIOTIC. NUMAI LASA SI URGENT LA DOCTOR.MULTA SANATATE !
PS
IN ALTA ORDINE DE IDEI DOCTORUL ITI DA MEDICAMENTELE COMPENSATE.SI ORICUM ITI TREBUIE ORICE FEL DE RETETA

Magda

acum 12 ani

ooooooooof....repede ANTIBIOTIC!! ...mai tarziu va mirati de ce aveti imunitatea la pamant.. Pt o tuse productiva, fara fabra, antibiotic?? Nu mai aveti asa mare incredere in Dr care dau pt orice antibiotic... lor le e mai usor... trece repede cu un antibiotic (si nu ii "deranjam" de mai multe ori).. . Asta e parerea mea :)

Andrada

acum 12 ani

Draga mea fiecare pacient are o simtopatologie si un sistem i munitar unic. Nu te poti trata dupa ureche. Daca nu ai totusi timp merg la Camera de GArda a oricarui spital si acoloun medic va stii ce tratament sa urmezi.
Ce este bun pentru alti iti poate face tie foarte rau. Multa sanatate

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru fluidificarea secreţiilor bronşice cel mai important remediu este o bună hidratare eventual asociat cu fluidificante ale secreţiilor de tip Acetilcisteină, Erdosteină, Bromhexin, etc. Pe de altă parte simptomatologia sugerează o viroză respiratorie, afecţiune extrem de contagioasă iar faptul că nu aveţi timp pentru consultul unui medic nu este o scuză în ceea ce priveşte problemele de sănătate, mai ales dacă în timpul respectiv nu staţi izolată, deoarece puteţi îmbolnăvi şi persoanele din anturajul d-vs

petre avram

acum 12 ani

Despre tuse cumparati o sticluta de inhalant de la farmacie puneti putin intro oala cu apa data in clocot si dupa aceasta punetiva un prosop in cap si inspirati acel vapori Nu mai bine

Ioana

acum 12 ani

Eu ma tratez mereu cu tinctura de propolis si tinctura de patlagina. Sunt cu mult mai utile decat orice antibiotic sintetic. Mai incearca si o combinaţie de miere + ulei de cimbrisor + fenicul= sirop natural foarte bun.

serena

acum 12 ani

Ceai de podbal si Plantusin ( de la orice magazin naturist)
Sanatate

daniela_1313

acum 12 ani

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Mi-a trecut si raceala si tusea, am inceput prin inhalatii seara cu ulei de muguri de pin (foarte eficient, decongestioneaza), tinctura de propolis, si pentru dizolvarea mucusului si expectoratie, flumucil 600.
M-au ajutat toate, vi le recomand cu caldura.
Santatate multa!

danutzasibiu

acum 12 ani

ne bucuram ca esti sanatoasa,daniela!sa te ajute Dumnezeu sa treci peste iarna asta fara sa ai nevoie de medicamente pentru raceala!kiss

billie_0700

acum 12 ani

daniela_1313, chiar urma sa iti recomand Fluimucil 600 pastila efervescenta...dar se pare ca l-ai incercat si tu.
eu l-am folosit cu ceva timp in urma si pot sa zic ca nu m-a dezamagit. dupa tratamentul minim de 5 zile, eram din nou ok si nu mai tuseam aproape deloc. am continuat inca 2 zile ca sa fiu sigura...dar oricum mi-a placut ca e foarte usor de luat: o pastila, dizolvata in putina apa, o singura data pe zi.
si are si un gust placut chiar.
sanatate multa si sper sa-ti faca si tie la fel de bine!

AlexaLup

acum 7 ani

Tusea productiva uneori e mai greu de tratat decit uscata pentru ca e foarte dificil sa scoti mucusul in exces. Si eu folosesc un expectorant, siropul *** si mi se pare si mie destul de bunicel la cit de inofensiv si eficient este.