trombex

Diverse

Postata de nistor_sofia cu 12 ani in urma.

In urma investigatiilor pe care le-am fcut sufar de sindrom vertiginos ; moderata atrofie cerebrala cortico-subcorticala in urma RMN -ului pe care l-am facut . Ca tratament iau betasercde 24, sermion si trombex . Intrabarea mea este :in caz de raceala si gripa ,sau ocazional ,dureri de cap ,ce medicamente pot lua intrucat mi-a spus ca aspirina nu am voie , paracetamol etc, Va rog enumerati-mi cateva medicamente care luate cu trombex nu dau complicatii . Multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Trombex-ul este recomandat pentru a preveni formarea cheagurilor de sange (contine ca substanta activa , clopidogrelum) . Antiinflamatoarele non-steroidiene precum diclofenac, piroxicam , meloxicam etc , trebuie utilizate cu precautie, deoarece cresc riscul de sangerare. In cazul durerilor reumatice, cefalee (durere de cap), a febrei se poate utiliza acetaminofen (paracetamol) , ce nu interfera cu actiunea trombex-ului si doar daca nu va cunoasteti alergica la paracetamol.

nistor_sofia

acum 12 ani

Multimesc ! , cu stima.

mihaela

acum 10 ani

O mare intreabare as avea am bunica bolnava va intreb isi mai revine oare?????????

mihaela

acum 10 ani

O mare intreabare as avea am bunica bolnava va intreb isi mai revine oare?????????