TRITACE

Diverse

Postata de luminita87143531 cu 12 ani in urma.

iau tratament pt. tensiune si anume tritace 2,5 mmg dimineata si betalog zog 50 mmg una pe zi . Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca tensiunea sa-mi creasca sub tratament ? mi s-a intamplat ca de la 10 , 11 cu 6 mmhg sa-mi creasca la 15 cu 9 mmhg oae treb. sa-mi schimb tratamentul? va multumesc luminita am 55 ani din brasov

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Chiar sub tratament, o serie de factori externi ( stres, efort, oscilatii climaterice , etc) pot provoca oscilatii ale Tensiunii Arteriale. Mergeti la medicul cardiolog pentru o evaluare caci numai d-sa este in masura sa va schimbe sau sa va completeze tratamentul