TRITACE SAU RAMIRAN

Diverse

Postata de Monica74 cu 15 ani in urma.

Buna seara,
Va rog mult sa-mi spuneti daca sunt diferente mari intre medicamentul TRITACE si RAMIRAN. Mama mea pana acum a luat TRITACE, poate sa-l inlocuiasca cu RAMIRAN?
TRITACE:
Un comprimat contine ramipril 5 mg
Excipienti: hidroxipropilmetilceluloza, amidon de porumb pregelatinizat, celuloza microcristalina, stearilfumarat de sodiu, oxid galben de fer (E172).
RAMIRAN:
Un comprimat filmat contine ramipril 5 mg
Excipienti: manitol, celuloza microcristalina, amidon de porumb pregelatinizat, stearilfumarat de sodiu, hipromeloza, hidroxipropilceluloza-L.
Scopul acestei inlocuiri este COMPENSAREA. Va rog mult, daca se poate, sa-mi spuneti daca aceasta inlocuire se poate face.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Cristina426134742

acum 15 ani

Cele 2 medicamente contin aceeasi substanta activa , diferenta dintre ele este data de firma care le produce. Tritace este preparatul original produs de o firma straina , iar Ramiran este o "copie" sau un generic , produs de o firma locala. Din cate stiu eu ambele medicamente sunt pe lista de compensare 90%, si daca tot dati aceeasi bani luati-l pe cel mai bun, produs de firma straina.