Tinea pedis

Diverse

Postata de Pamela3 cu 13 ani in urma.

ce tratament este pentru acesta boala?...cum pot sa o ingrijesc?...mai mult mi-au afectat unghiile,un sfat ceva? multumesc

Raspunsuri (4)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Aceasta boala este micotica, ca atare, tratamentul se face cu unguente antimicotice. Tipul acestora si cantitatea pe care trebuie sa o folosesti o stabileste doar medicul dermatolog.

dr.maria petrica

acum 13 ani

tinea pedis este denumirea infectiei micotice(o ciupercuta) la nivelul piciorului;inteleg ca la dvs.sunt afectate si unghiile,ceea ce duce la completarea dg:tinea pedis et unguium.
daca dg este cert,exista cai de vindecare,doar cu multa perseverenta,deoarece ciupercutele sunt incapatanate..deci:pt afectarea pielii este suficient trat.local cu sol.castellani-tamponare locala,urmata de un ungv.antimicotic.de ex.exoderil,seara,dupa toaleta locala,pana la vindecare;alte masuri:purtati doar ciorapi din fibra naturala(bumbac,lana),incaltaminte aerisita sau de piele,evitati umezirea indelungata locala(transpiratie),aruncati incaltamintea banuita a fi contaminata.daca sunt afectate unghiile,trat.e mai indelungat,cu nizoral 1 tableta/zi(doar in cazul unui ficat sanatos).cat timp?pana unghia infectata este complet inlocuita cu unghie noua.asta poate insemna 6-8-12 luni,in functie de ritmul de crestere a unghiei.primele rezultate le veti vedea dupa 1-2 luni,cand la radacina unghiei veti observa pe cea noua,roz,subtire,sanatoasa(in locul celei ingrosate,casabile,avuta inainte).va fi momentul in care veti capata incredere in trat.si va va stimula sa continuati.atentie la forfecuta,ea poate fi unealta de reinfectare,sau de transmitere a ciupercutei la alt utilizator al ei.sanatate!

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

vezi comentariul anterior

Pamela3

acum 13 ani

va multumesc frumos! va doresc sanatate