TGP SI TGO

Diverse

Postata de Florin122137336 cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am facut un set de analize dintre care TGP si TGO in care mi-au iesit niste valori anormale respectiv:TGP 63.2 si TGO 24.9

Va rog sa-mi spuneti ce analize ar trebuie sa efectuez in acest caz ,date fiind valorile anormale

astept raspuns

Cu stima si respect!

Raspunsuri (3)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

bilirubina gama Gt dar cel mai bine mergeti la Spitalul Matei Bals

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe informatii despre situatia dumneavoastra? in primul rand, cum de ati ajuns sa faceti aceste analize? ati avut o simptomatologie anume sau sunt analize de control?
in afara de aceste analize, ne-ati putea scrie si rezultatul celorlalte analize? (doar cele doua analize, fara restul analizelor, fara consult medical, nu pot sa ne dea suficiente informatii)
TGP si TGO reflecta in general functia hepatica, de aceea colega mea va recomanda si alte analize cum ar fi: bilirubina, GGT dar si markerii virali, analize pe care le puteti face la sp. Matei Bals sau la alt spital de boli infectioase, sau vi le poate prescrie medicul de familie.

va urez o zi buna

Florin122137336

acum 12 ani

Buna seara!

Va multumesc pt raspunsul dvs!

BIOCHIMIE

glicemie 112.0 mg/dl

creatinina serica 0.96 mg/dl

TGO 24.9 U/L

TGP 63.2 U/L

colesterool total 157.5 mg/dl

calciu seric total 9.28 mg/dl

ASLO 34.6 UI/ml

Calciu Ionic seric 4 mg/dl

Proteine Totale 7.64 g/dl

Acestea sunt analizele de biochimie(sunt facute doar de rutina,fara recomandare)

Singurele simptome care le am este ca ma simt f obosit,chiar si atunci cand nu fac nimic,ma dor picioarele,si din cand in cand ma doare sub costa pe partea dreapta

Astept raspunsul dvs

Cu stima si respect!