TETRACICLINA, capsule

Diverse

Postata de AncaAramescu cu 12 ani in urma.

Buna ziua.! As dori sa stiu , la cat timp dupa terminarea tratamentului cu tetraciclina (am urmat pe un invterval de aprx. 2 luni) este permisa expunerea la UV fara riscul aparitiilor de pete? multumesc

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Expunerea la raze UV este permisă în a 3-a zi după terminarea tratamentului cu Tetraciclină (se ţine seama de timpul de înjumătăţire al Tetraciclinei)

AncaAramescu

acum 12 ani

Multumesc! Credeam ca efectul de fotosensibilizare se poate manisfesta pe o perioada mai lunga , dupa intreruperea tratamentului.

Andreea

acum 12 ani

Oricum, imi dau seama ca dvs ati urmat un tratament cu tetraciclina ptr. Acnee. Daca este adevarat, va trebui sa folositi o crema cu fps de 50 si nu mai mic. Sanatate!

AncaAramescu

acum 12 ani

Chiar si dupa un interval mai mare de 3 zile e necesara folosirea unei creme cu factor atat de mare de protectie? merci

Iuli

acum 12 ani

Da.

AncaAramescu

acum 12 ani

Si cam dupa ce perioada e "safe" expunerea la UV, fara riscul aparitiei petelor? si fara fps atat de mare? :)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

alex

acum 11 ani

Buna ziua am avut negi genitali am scapat de ei prin compresii k otet nu mai am nimica piele ami este curata as dori va rog frumos daca nu mai am nici o leziune pot transmite virusul an continuare multumesc anticipat