tensiunea arteriala

Diverse

Postata de mihaleamihaelamihaela cu 9 ani in urma.

de foarte mult timp am tensiunea arteriala ridicata si ma simt rau, ca de obicei mi se ridica dupa masa si paralel am temeratura subfebrila.
Ce trebuie sa fac ca sa-mi scada tensiunea arteriala ? tensiunea arteriala poate cauza temperatura subfebrila?

Raspunsuri (4)

luminita270

acum 9 ani

Diagnosticul de HTa se pune in urma unor investigatii amanuntite(montare si monitorizare hollter). Din cele relatate de tine,simptomul este pe fond de stress si putina panica,probabil exista si o infectie . Incearca,pe cat posibil,sa eviti stress-ul si starile emotive,mananca atunci cand iti este foame. Daca ai posibilitatea si timpul necesar,mergi la un control endocrinologic si efectueaza si cateva analize de sange. Trebuie sa te gandesti ca nu ai nimic si ca orice pe lumea asta,daca exista vointa si bunavointa,are o rezolvare. Incearca sa iei 1cps/zi de DISTONOCALM(seara).

luminita270

acum 9 ani

Specifica,te rog,varsta,greutatea si valorile tensiunii arteriale(eventual si puls).

mihaleamihaelamihaela

acum 9 ani

ieri cind mi-am masurat tensiunea aveam 135/95
am 20 ani, inaltimea 1,63m,greutatea 54 Kg

mihaleamihaelamihaela

acum 9 ani

acum dimineata e scazuta am 115/80 dar stiu ca dupa masa iara a sa se ridice