temperatura

Diverse

Postata de lacoste cu 12 ani in urma.

buna ziua, ajutati-ma va rog, de citiva ani mi se ridica temperatura brusc, de ex. acuma ma simt bine si peste citeva minute temperatura ma doboara si pina in seara imi trece de parca nu am avut nimic . Am semnele racelii cind apare si temperatura, insa stiu ca raceala tine citeva zile , dar la mine poate sa fie si citeva ore, uneori asa de rau ma simt in asa situatii ca imi pierd cunostinta. Nustiu la ce sa ma gindesc, la medic nu am timp sa merg si nici nustiu macar carui medic sa ma adresez cu asa intrebare. va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In primul rand trebuie precizata temperatura, masurata cu termometrul, eventual la cabinetul medicului de familie. Daca este peste 37,5 atunci se poate vorbi de o stare subfebrila(pana la 37,5) sau febrila (peste 38) si ar fi bine sa va consulte un medic infectionist(realizati si un jurnal cu temperaturi si ora ). Pentru pierderea starii de constienta mergeti la medicul neurolog (comunicati-i si starea febrila)