tahicardie sau?

Diverse

Postata de medievil cu 12 ani in urma.

buna seara am o prbl azi mi sa luat tensiunea adica am aparat acasa si am luat si am tensiune 12,6 aia mare aia mica 6,2 puls 103 si azi toata ziua am avut 103 da nu se clinteste de acolo ... e tahicardie .... ca am mai avut odata sa iau metropolol de 25 mg asa mia dat atunci ....

Raspunsuri (3)

medievil

acum 12 ani

intradevar am febra 38 iau paracetamol in rest nu tusesc da sa fie ca am febra a crescut asa ...

medievil

acum 12 ani

doctorita de familie mia zis sa fac niste manevre.... cand am tahicardie.... ca am avut si 180 odata:) da atunci ma dus cu salvarea... si nu imi gaseste nimic numa block de ramura minor... in rest tahicardie

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

valorile tensionale sunt in limite normale. un puls crescut, depinde de activitatea desfasurata anterior masurarii (trebuie masurat dupa 5-10 minute de repaus), de afectiunile cardiace asociate, de prezenta unei infectieirespiratorii. tahicardia poate fi depistata prin efectuarea unei electrocardiograme.