supozitoare

Diverse

Postata de miri80 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Pt durerea de spate si de sold , persistente de cateva luni folosesc supozitoare gen: indometacin ,sau voltaren cu efect bun dar de scurta durata dar nu stiu ce perioada este permisa folosirea supozitoarelor.Va rog sa ma lamuriti

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se vor utiliza la indicatia medicului, in puseele dureroase, asociate unui tratament antialgic , protector gastric pentru a combate efectele digestive ale antiinflamatorului.
incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig, gimnastica medicala pentru tonifierea musculaturii abdominale si purtarea de lombostat in perioadele de suprasolicitare (corset lombar).