sterilet

Diverse

Postata de Raluca Archip cu 12 ani in urma.

mi`am montat sterilet DIU cu cupru pe 12 septembrie .... este 18 octombrie si mie nu mi`a venit menstruatia.... Testul de sarcina a iesit negativ, nu ma doare nimic, nu am sangerari, nu am secretii abundente, firele sunt prezente la palpare.... e oare normal sa imi intarzie prima menstruatie?

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

steriletul, ca orice metoda de contraceptie, are avantaje si dezavantaje. printre dezavantaje se numara si posibilitatea modificarilor ciclului menstrual (mai abundent, mai dureros), sangerari intermenstruale, etc.
riscul de a ramane insarcinata dupa montarea steriletului este foarte mic, in plus acesta are efect contraceptiv inca din prima zi, desi se recomanda reluarea activitatii sexuale dupa mai mult timp. in plus DIU din cupru scad reactiile adverse de tipul dismenoreei si metroragiei.
pana la montarea acestuia ati fost insarcinata? (va intreb acest lucru deoarece de obicei steriletul nu este recomandat la nulipare)
in cazul in care nu aveti nici o simptomatologie, va recomand sa mai asteptati 1-2 saptamani, si apoi, in cazul in care menstruatia continua sa intarzie, sa va prezentati la medicul dumneavoastra ginecolog pentru un control.

va urez o zi buna

Raluca Archip

acum 12 ani

multumesc mult !!! Da mai am un bebe de 3 ani aproape

Georgiana

acum un an

Ce tip de sterilet aveti?