steatoza

Diverse

Postata de isabela24 cu 15 ani in urma.

as vrea sa stiu steatoza este o boala grava?se vindeca?tot timpul tgp este mai mare decat normal?

Raspunsuri (4)

alin58

acum 15 ani

Steatoza hepatica poate duce la fibrozarea ficatului. TGP indica suferinta ficatului, celulele hepatice se distrug eliberand transaminazele in fluxul sanguin.

iute

acum 15 ani

STEATOZA SAU FICAT GRAS ASA SE MAI NUMESTE NU ESTE O BOALA GRAVA DACA ESTE DIN CAUZA ALIMENTATIEI (FOARTE BOGATA IN GRASIMI)...SE POATE VINDECA CU REGIM ALIMENTAR SI HEPATOPROTECTOR.ACEASTA BOALA POATE FI CAUZA CONSUMULUI EXCESIV DE ALCOOL SAU POATE FI EREDITAR ...LA TINE NU CUNOSC CAUZA ,E POSIBIL SA AIBA UNUL DIN PARINTI SI ATUNCI E EREDITAR SAU CONSUMI MULTE GRASIMI?...ACEASTA BOALA SE DEPISTEAZA PRIN ANALIZE DE LABORATOR SI EXAMEN ECOGRAFIC...

isabela24

acum 15 ani

ereditar nu este ptr ca parintii mei nu au,dar in urma cu 6 ani am facut o operatie de colicistomie,poate de aici sa fie vreo legatura? de alcool nu poate fi vorba si nici de grasimi foarte multe...,am 180 cm si 88 kg.ce crezi?

TIMOFTE111886

acum 15 ani

se poate vindeca cu un tratament adecvat,[email protected]