Stari de voma , dureri de cap si vedere in ceata

Diverse

Postata de loredana03 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

De 3 ani ma confrunt cu o problema la care niciun medic nu mi-a dat un diagnostic clar. La inceputul crizei ,simt o durere ingrozitoare de cap dupa care incep sa vad in ceata si apoi apare si starea de voma. Aceste crize apareau o data la 3-4 luni ,insa acum ( de 6-7 luni) apar o data pe luna . Am facut ecograf abdominal mi s-a spus ca am colecist transonic, pentru care trebuie sa am grija ce mananc.Nu mananc mezeluri,prajeli,am inceput sa evit si dulciurile.In analizele de sange , urina , scaun nu mi s-a gasit nimic. Nu stiu ce fel de analize as putea sa fac ca sa obtin un diagnostic?

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Loredana, inteleg ca te simti speriata de toate aceste simptome, mai ales ca medicii nu ti-au stabilit un diagnosctic!
In ultima perioada te-ai confruntat cu schimbari semnificative, poti asocia inrautatirea simptomelor cu probleme in viata personala sau profesionala?
Daca toate investigatiile medicale ies in regula, atunci este posibil sa te simti rau din cauza stresului, a anxietatii.

Mai multe informatii despre anxietate si tratamentul acesteia poti citi pe site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Multa sanatate!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

loredana03

acum 9 ani

Trebuie sa imi pregatesc lucrarea de licenta anul acesta , ma gandesc ca asta ar putea fi unul din principalele motive. Doar ca eu am aceste simptome de 3 ani , in plus , in ultima perioada simt si o intepatura in partea stanga sub coasta.

Va multumesc mult !

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Loredana, din cauza stresului pot aparea si intepaturi intercostale, fara sa fie vorba de afectiuni medicale.
Anxietatea de examen amplifica stresul resimtit.
Prin urmare, daca in urma analizelor facute, medicii te-au asigurat ca simptomele tale nu au cauze medicale, atunci ti-ar fi necesare sedinte de psihoterapie pentru a invata cum sa reduci nivelul de stres, sa devii mai relaxata, sa fii mai performanta cu un consum mai redus de energie si fara stari coplesitoare de anxietate.
Despre relaxare poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/relaxare-training-ul-autogen/

Mult spor in pregatirea lucrarii de licenta!