Splina: functii, boli, simptome, operatia de scoatere a splinei

Diverse

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua,

Dupa un control ecografic mi s-a spus ca am 2 spline. Este cazul sa fac investigatii ulterioare?
Poate avea vreo influenta faptul ca am un inceput de anemie datorita scaderii fierului la 32 fata de 65, anul trecut?
multumesc

Raspunsuri (2)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

La un consult facut de un medic internist in urma ecografiei s-a constatat ca am un chist splenic dar care nu e mare. Vreau sa ma lamureasca cineva ce e chistul splenic si cat e de grav. Mentionez ca nu am tratament

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua.In urma unor investigatii am constatat k am trobocitopenie iar in urma tratamentului cu predinson trombocitele au crescut dar nu suficiet,iar dupa intreruperea tratamentului acestea au scazut iar.Medici imi sp k este pe baza de imunitate si au decis sa-mi extirpe splina,sincer nsh dak e bn sau ba si as vrea sa stiu dak dupa o operatie o sa pot sa duc o viata normala sau dak nu sunt expusa unui risc?!.splina are o functie vitala sau nu? multumesc!