SPERSALLERG, solutie oftalmica

Diverse Solutie vascoelastice oftalmic

Postata de BIBILUCA cu 12 ani in urma.

AM UN BAIETEL DE 2 ANI SI TREI LUNI SE POATE ADMINISTRA ACEST MEDICAMENT
DACA DA CUM TREUIE SA FIE FACUT TRATAMENTUL

Raspunsuri (1)

google

acum 12 ani

Nu administra copilului medicamente fara recomandare medicului, fara control medical. I legatura cu acest medicament, dar si cu oricare altul, inainte de administrare citeste prospectul medicamentului. Indicatii, precautii, contraindicatii, reactii adverse, ca sa stii la ce te poti astepta, ce reactii poate avea, ...
Citeste prospectul in intregime. Iata o parte din el si ce scrie despre copii:
'''''''' Masuri de precautie:
La copii, doza trebuie stabilita foarte atent pentru a impiedica aparitia reactiilor adverse. Pacientilor cu lentile de contact li se poate instila Spersallerg doar atunci cand acestia nu le poarta.
Sarcina si alaptare: nu exista studii privind administrarea Spersallerg-ului in perioada de sarcina sau de alaptare.

Reactii adverse:
Dupa instilarea picaturilor poate fi resimtita uneori o usoara senzatie tranzitorie de arsura. Pot aparea, in special la copiii mici, cefalee, somnolenta, tahicardie. Se poate dezvolta o reactie de hipersensibilizare la ingrediente (mai ales la antazolina).
Atentie!
Flaconul trebuie inchis imediat dupa utilizare.
Nu se foloseste mai mult de o luna dupa deschiderea flaconului.
Medicamentul nu trebuie lasat la indemana copiilor. ''''''''