SINTROM, tablete

Diverse

Postata de valerica10132159 cu 12 ani in urma.

ce frebuie facut atunci cand pacientul prezinta dupa cateva zile de la administrarea sintromului tablete, sangerari usoare la nivelul gurii si a nasului?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul apariţiei săngerărilor după administrarea medicaţiei anticoagulante trebuie consultat de urgenţă medicul şi măsurată valoarea INR-ului.
La debutul tratamentului anticoagulant INR-ul se determină mai frecvent la indicaţia medicului care v-a prescris tratamentul (iniţial se măsoară INR la 3-4 zile, ulterior o dată pe săptamână), până când se atinge INR-ul optim (între 2-3). De obicei perioada de debut a tratamentului până la stabilirea dozelor nu durează mai mult de 2 săptămâni. Odată echilibrat tratamentul, adică stabilită o doză zilnică care să menţină INR-ul la valoarea optimă, controlul INR-ului se efectuează o dată pe lună.

valerica10132159

acum 12 ani

Multumesc ca existati.
Mi-a fost de mare ajutor raspunsul dumneavoastra in legatura cu administratrea Sintromului si efectuarea periodica a INR-ului pana la stabilirea dozei optime de administrat.
Mama mea este operata recent, i s-au facut 3 by-pasuri si o inlocuire de valva,la Iasi,iar transportarea ei la un medic fie el si din orasul natal,ii creeaza disconfort.
Va multumesc inca o data.
Cu deosebita consideratie,
Valerica Juganaru

Medic Epuran

acum 12 ani

Urez multă sănătate mamei d-vs şi mă bucur că v-am putut fi de folos.

Salman

acum 10 ani

Bunicul meu, prezinta dupa cateva zile de la administrarea sintromului tablete, sangerari usoare la nivelul gurii si a nasului,va multumesc ca a-ti raspuns acestei intrebari ca noi(familia,ne-am cam facut griji cand bunicul ne-a povestit ce a patit(sangerari usoare pe gura si pe nas))si ne-am gandit la ce este mai rau,dar medicii de aici isi fac treaba si banuiesc ca ii vor schimba dozajul de indata ce v-a ajunge la spital ,pentru o noua masurare a INR-ului

[email protected]

acum 10 ani

fratele meu ia sintrom 3 sferturi comprimat pe zi pentru defect septal interventricular cu sunt bidirectional si hipertensiune arteriala pulmonara ,de citeva zile (singerari usoare pe gura " scuipa singe mai pop**ar "nu o cantitate foarte mare ) si-a luat INR doua zile la rind avind valoare INR= 2,77;AP=33,5 ;TimpQuick=22,0 ; INR =2,68 ;AP=44,7 TQ=21,5.Ce trebuie facut ?
Va multumesc ,astept raspuns .