sindrom hipoanabolic

Diverse

Postata de florin1024 cu 12 ani in urma.

as dori sa stiu ce tratament este necesar pentru diagnosticul de sindrom anabolic.

sunt barbat, 30 ani iar de 4 ani pierd in greutate. de la 80 la 68. am 1m80cm.
mananc destul de mult.
-in urma cu 5 luni, mi-a fost gasit helicobacter, am urmat tratament
-TSH 0.58 (mar.2012);
-TSH 1,44 (aug.2011)
-T3 124
-T4 8,49
-cropocultura - fara salmonella si shighella
-glanda tiroida: aspect ecografic normal; la palpare: normal
-amilaza 163
-toate bilirubinele putin peste maxim

Raspunsuri (6)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Sindromul hipoanabolic nu este un diagnostic. Exista multe alte cauze de scadere ponderala pe langa cele endocrine. Ati putea incepe cu un consult de medicina interna.

florin1024

acum 12 ani

am fost consultat, de medic internist. acesta mi-a recomandat:
dieta echilibrate cu supliment de vitamine
sa evit efortul fizic, stresul.
medicamente prescrise: tonotil si mezim forte.

medicul endocrinolog mi-a recomandat sa refac testele la glanda tiroida peste o luna.

problema e ca nu stiu cum sa fac pentru a castiga in greutate.
am citit pe undeva ca este recomandat un program la sala de forta si proteine

[email protected]

acum 10 ani

da si pe mine ma trimis la interne si mi_a confirmat ca am sindrom hipoanabolic

popescu231

acum 10 ani

salut, am in mare parte aceleasi simptome, nu este de gluma si poate fi destul de grav, nu poti forta corpul cu proteine la cutie sau hormoni injectati, mancarea nu are nici o legatura. Am facut peste 10 ani sala si alimentatie de top fara a putea sa scap de afectiune. Pentru consiliere reciproca ma poti gasi pe mail [email protected] Stima.

[email protected]

acum 10 ani

si mie mia spus ca sunt diagnosticata cu sindrom hipoanabolic ce trebuie sa fac

Elena

acum un an

Ai rezolvat pb? Cum?