Sindrom Conn

Diverse

Postata de Litera cu 12 ani in urma.

Buna seara ! Am fost diagnosticata cu Sindrom Conn, va rog sa-mi spuneti daca exista ca tatament si altceva decat spironolactona. Credeti ca ar fi mai bine sa ma operez? daca DA...ce riscuri sunt?

Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

in cazul in care sursa bolii dumneavoastra a fost identificata ca o tumora de suprarenala, atunci in functie de ce alte boli mai aveti, de varsta, de dorinta dumneavoastra,etc, tratamentul recomandat ar fi operatia de indepartare a tumorii. in cazul in care este doar o hiperplazie a glandei, tratamentul este medicamentos de lunga durata. cel mai bun raspuns la intrebarea daca sa va operati sau nu, il primiti de la medicul dumneavoastra care stie/poate afla totul despre dumneavoastra, si va poate face orice fel de analize.

va urez o seara buna

Lara

acum 11 ani

Cine v-a dat diagnosticul?
eu caut un endocrinolog bun , caci am probleme mari cu HTA