simptome ciudate

Diverse

Postata de crinutza_d cu 10 ani in urma.

Sotia mea acum 2 ani a avut timp de 20 de minute vedere tubulara ( adica vedea doar in fata cu ambii ochi , la inceput a vazut blurat, apoi nu a mai vazut nimic lateral) Vederea a revenit de la sine , apoi i-a amortit mana stanga, obrazul stang si limba pt cateva minute.
Si-a facut analizele uzuale de sange, a fost la oftalmolog, neurolog, a facut RMN si toate au iesit ok. Astazi a patit un episod similar insa de data aceasta nu a vazut in jos cu ochiul stang. Se uita si pur si simplu nu deosebea nimic, era ca o ceata. In schimb in fata si in latera vedea normal. Acest episod a trecut in 10 minute. Mentionez ca are 26 de ani, nu este stresata, nu lucreaza in mediu chimic si singura boala de care sufera este prolaps de valva mitrala. Va rog indrumati-ne catre un specialist sau ce fel de analize am putea face ca sa putem descoperi cauza. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

primul meu gand a fost ca este vorba de atacuri ischemice tranzitorii

problema este ca la varsta asta factorii de risc pentru bolile cerebro vasculare sunt mici

v-as recomanda analize mai amanuntite ale sistemului de coagulare. mergeti la un hematolog. ar trebui sa excludeti boli autoimune cum e sindromul anticorpilor antifosfolipidici si alte cauze de hipercoagulabilitate

va doresc multa sanatate, dar v as recomanda sa nu lasati simptomele neinvestigate

crinutza_d

acum 10 ani

Multumesc de raspuns.
A fost astazi la oftalmolog si in afara de 3 puncte de scotom pe care doamna doctor le-a catalogat ca fiind "neclasificabile" nu a gasit nimic in neregula. Ea zicea sa nu se ingrijoreze ca poate a fost o cadere de tensiune dar totusi sa-si refaca analizele si sa mearag din nou la neurolog, lucru pe care il va face saptamana viitoare.
Am vazut ca ai scris ca esti studenta la medicina...imi poti spune te rog daca simptomele unei caderi de tensiune se pot manifesta asa, pentru ca eu nu am auzit de nimic asemanator la nimeni. Nu vreau sa cadem intr-o extrema sa cautam ceva ce poate nu exista, dar nici sa stam linistiti ca nu e nimic grav.
Sa vedem ce ne sugereaza si dr neurolog si vedem cu ce continuam.

Multumesc inca o data :)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

o cadere de tensiune.. de obicei se asociaza cu ameteli, sincopa... dar tulburari de vedere si amorteli care sa dureze 20 minute nu prea

insist pe partea cu consultul hematologic al sistemului de coagulare. ati spus ca ati fost la neurolog si nu era nimic

crinutza_d

acum 10 ani

Da, a fost atunci la neurolog si a facut si RMN. Ameteala nu a simtit nici inainte nici dupa episoadele acestea. Iar amorteala a venit cam dupa jumatate de ora de cand a fost problema cu vederea, ieri nu a simtit nici o amorteala.
Pentru linistea noastra, vom urma si sfatul acesta, va merge si la un hematolog. Am sa revin cu detalii sau nelamuri daca mai apar.

Multumesc

Dany

acum 8 ani

Am avut aceleași simptome în două episoade...Am înțeles ca ar fi vorba de o cădere de tensiune.

Dany

acum 8 ani

Soției tale i s-a mai spus și altceva?
La hematolog?