sideremie

Diverse

Postata de nicoleta busuioc cu 12 ani in urma.

Miam facut analizele uzuale printre care si sideremia ,am constata ca mia iesit o valoare foarte mare; normal pentru sex si varsta este in 37-145 ;iar rezultatul meu a iesit 261.M-am documentat ce inseamna si am aflat ca este fierul din organism,intrebarea mea este din ce cauza mia iesit asa de mare concentratie de fier ?desi eu nu cred sa fi consumat alimente sau medicamente cu un continut asa de mare de fier?Va multumesc si astept sa ma lamureasca cineva sunt f f f confuza

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Buna ziua!
Sideremia inseamna nivelul de fier din sange, care , atunci cand este crescut, se poate depozita in diferite organe, in special la nivelul ficatului.
De aceea este indicat sa va adresati unui medic internist si sa faceti investigatii suplimentare printre care : transferina serica, feritina, hemoleucograma, etc .

nicoleta busuioc

acum 12 ani

Va multumesc frumos,am fost sfatuita sa merg la un medic endocrinolog,acesta poate fi medicul internist de care mi-ati spus?Cu respect Nicoleta Busuioc