senzatie de usturime la urinare

Diverse

Postata de dana0823 cu 13 ani in urma.

Buna ziua
Am o intrebare de cateva zile cam 2, am o senzatie de usturime cand urinez.Este posibila o raceala la rinichi sau cistita?
Am stat cam in frig si ma gandesc la asta.
Ce as putea sa cer la farmacie?
multumesc/

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Ar putea fi si o infectie urinara. Ar fi bine sa faceti niste investigatii (o urocultura spre exemplu). In caz ca aveti altceva si tratamentul este gresit, este mult mai greu de intervenit cand afectiunea este mai veche si netratata.

Medic Epuran

acum 13 ani

Cauzele senzaţiilor de usturime în momentul urinării sunt numeroase, dintre cele mai frecvente fiind:
1.uretritele,
2.infectiile urinare,
3.litiaza vezicală (pietre la nivelul vezicii urinare)
Înainte de a urma un tratament, trebuie consultat un medic urolog pentru stabilirea diagnosticului (diagnostic care va fi pus în urma unor analize precum: examenul sumar de urină, urocultura etc.)

aura

acum 13 ani

trebuie sa te speli de multe ori intr-o zi,cu apa calda-ferbinte cat poti suporta,daca repeti de5 ori in 4-5 ore iti trece sigur

dana0823

acum 13 ani

multumesc frumos pentru raspunsuri.Iau ospamox 1000mg 1 capsula la 12 ore , sper sa rezolv cu asta

Gabi XD

acum 8 ani

Ai rezolvat cu pastilele?

Gabi XD

acum 8 ani

Salut ! Am 16 ani si sunt virgin, acum 4 zile am intampinat o problema. Ma ustura cand urinez si urinez ca un robinet care pisaie . Ce e de facut?