Senzatie de ameteala, dezorientari si pierderi usoare de memorie

Diverse

Postata de Cosmin1994 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!

Ma numesc Cosmin si am 19 ani. De cateva zile am inceput sa am o senzatie ciudata care se manifesta in perioade diferite ale zilei, dar in mare parte apare seara. Simptomele ar fi: -senzatia de greutate a capului
-senzatia de ameteala
-furnicaturi la palme si maini si scaderea fortei
-pierderi usoare de memorie (cand mai vorbesc, uit ce vroiam sa zic sau nu ma pot concentra la ceea ce am facut ieri)
-concentrarea scazuta
-zbaterea ploapei de la ochiul stang
-schimbari ciudate de stari (nervi, depresie, frica)

Unele din aceste simptome le-am mai avut si cand incepeam sa am cadere de calciu acum 4 ani. Problema e ca mananc destul de bine, lactate si alimente bogate in calciu, mai iau si suplimente de calciu o data pe an.

Tin sa mentionez ca m-am lasat de fumat acum doua saptamani, si nu resimt vreun sevraj sau o nevoie intensa de a fuma.
Azi mi-am facut o programare pentru analize, dar ma gandeam ca poate imi fap***adee mai repede cu ajutorul vostru.

Multumesc! Si astept ceva pareri!

Raspunsuri (1)

Romaniac

acum 9 ani

Salut,

Daca faci analizele e bine. Nu le interpreta tu, mergi cu ele la un medic.

Nu exclude nici posibilitatea unei distonii neurovegetative si cauta sa consulti un psiholog/psihiatru. Te va ajuta sa reduci stresul si sa te refaci mult mai repede.
Majoritatea celor cu distonie neurovegetativa nu vor sa accepte acest diagnostic si cheltuiesc sume fabuloase cautand o alta afectiune.