Senzaţii în partea inferioară a abdomenului

Diverse

Postata de Cristina.F. cu 10 ani in urma.

În ultimul timp, am avut parte de nişte senzaţii destul de ciudate, şi care nu-mi sunt familiare, în partea inferioară a abdomenului. Sinceră să fiu, nici nu ştiu cum să le descriu şi nici nu am cunoştinţe necesare pentru a explica ceva concret, dar sunt, pur şi simplu, ca nişte contracţii scurte si fără durere. Durerea urmează mai ales seara, în zona buricului, când simt nişte întepături extrem de sâcâitoare. Mă simt tot timpul balonată, deşi nu mănânc mai nimic şi mă hidratez de ajuns, deci asta nu poate să fie problema. Îmi simt abdomenul umflat şi când apăs pe el, se simte tare şi mă doare.
Am crezut că poate sunt însărcinată, dar ejacularea nu a avut loc înăuntrul vaginului, am avut menstruaţie şi (ca să mă asigur 100%, pentru că am o frică teribilă) am făcut şi un test de sarcină şi nu a arătat că sunt însărcinată.
Totuşi, care ar putea fi cauza acestor "contrageri"? Mă simt tot timpul obosită, deşi nu depun niciun efort fizic, dorm câte 12 ore/zi, deşi eu obişnuiam să dorm în jur de 7 şi mă simţeam odihnită, îmi tremură tot corpul încontinuu, am ameţeli şi stări de vomă, nu am putere deloc.
V-aş rămâne profund recunoscătoare dacă m-aţi putea ajuta cu un răspuns, deoarece treaba asta mă stresează groaznic de 3 luni încoace.

Raspunsuri (4)

Cristina.F.

acum 10 ani

Am uitat să precizez că pare că m-am îngrăşat, deşi nu m-am cântărit, dar diferenţa e vizibilă şi îmi simt corpul ca fiind mai greu. De asemenea, îmi amortesc mâinile şi picioarele, iar gambele le simt încordate si chiar dacă le masez, nu ajută la nimic. Am luat calciu + vitamina A, am băut doar ceai şi apă plată şi am consumat multe legume şi fructe, dar tot degeaba.

Florentina

acum 8 ani

Cum a evoluat starea ta? Ai descoperit cauza? Am aceleași simptome si mă sperie...

Malina

acum 7 ani

Bună. Ai mai aflat cauza? Am aceleași simptome .. şi îmi e super frică

stefi

acum 2 ani

ceva noutoti ?