se mosteneste hadicapul locomotor?

Diverse

Postata de nuni cu 13 ani in urma.

socrul meu are un handicap locomotor din nastere , are 2 fete si 1 baiat toti sanatoti fara probleme, daca sotul meu nu are probleme copilul poate mosteni boala?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Depinde despre ce fel de handicap este vorba. Poate puteti sa ne spuneti un diagnostic.

nuni

acum 13 ani

nu stiu sigur daca se numeste asa diagnosticul dar aperent ase se manifesta ""picior stramb congenital bilateral" asa am gasit pe internet denumirea ,vreau sa va spun ca merge singur nu are probleme sa fie sustinut ,merge singur pe bicicleta .

Iuli

acum 13 ani

Deci este vorba de "picior in var equin", asa se numeste medical piciorul stramb congenital. Piciorul in var equin este cauzat de o combinatie de factori genetici si de mediu nu foarte bine cunoscuti. Aceasta conditie clinica e destul de frecventa. Aparitia unui caz de picior in var equin in familie creste probabilitatea de a apare si la copiii acelei familii. Daca in familie exista un copil cu picior in var equin, sansele ca si cel de-al doilea copil sa aiba aceasta afectiune cresc mai mult.
Piciorul in var equin prezent de la nastere poate indica si alte probleme de sanatate, deoarece e asociat si cu alte maladii cum ar fi spina bifida, o afectiune grava.
In concluzie, sanse ca maladia sa se repete exista, insa este greu de determinat cat de mari sau mici sunt aceste sanse. Unele boli genetice apar la urmatoarea generatie, altele pot sari o generatie, altele nu mai apar niciodata, boala initiala fiind doar o mutatie genetica izolata. Parerea mea este ca inainte sa concepeti un copil, dumneavoastra si sotul sa faceti sfat genetic.

nuni

acum 13 ani

acest "sfat genetic" unde se poate face si daca stiti un pret aproximativ ,va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra .