Scurgeri saigunolente

Diverse

Postata de Balan84642 cu 11 ani in urma.

Am o scurgere moronie la mamelonul stang atunci cand ma masez Ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Scurgerile mamelonare nu reprezinta o normalitate ( in afara alaptarii).
Stimularea mamara ( masajul) reprezinta o posibila cauza a acestori scurgeri. De aceea, este recomandat sa opriti aceasta manevra si sa observati daca scurgerile continua.
Este recomandat totusi sa va vada un endocrinolog si sau/gincolog pentru obiectivarea scurgerilor mamelonare. Alte cauze posibile: infectiile ( mastite), dilatatiile de duct mamar, papiloame intraductale, mastoza fibrochistica, tulburari endocrinologice ( hipotiroidism, tumori hipofizare, etc).