sant gravida

Diverse

Postata de panai cu 11 ani in urma.

buna ziua ma numesc mirela ,sant operata de glanda si iau eutirox de 150 .,ami afecteaza sarcina cu ceva sau mai bine spus pot sa duc sarcina mai departe?daca asi putea primi un raspuns ,va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa fiti evaluata periodic in timpul sarcinei prin determinarea de TSH si fT4 cu ajustarea tratamentului, deoarece este important pentru dezvoltarea normala a fatului ca nivelul hormonilor tiroidieni sa fie in limite normale. Asadat, trebuie sa luati in continuare tratamentul; acesta nu afecteaza fatul, dimpotriva, lipsa lui si, in consecinta,controlul prost al bolii poate duce la efecte nedorite in dezvoltatea normala a fatului.

panai

acum 11 ani

va multumesc si aceste analize le stabilesc cu medicul endocrinolog lunar si cu medicul ginecolog ?