ruptura sau intindere musculara !!!

Diverse

Postata de luc43 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, Citesc definitiile celor doua afectiuni insa nu-mi dau seama exact unde ma incadrez. Am 43 ani si am un servici care ma tine in picioare cu f putina miscare. In general nu prea fac exercitii decat rar. Dupa o absenta de vreo 10 ani, de vreo luna joc fotbal sau incerc sa joc insa din prima zi, dupa vreo ora de joc am acuzat o durere undeva pe la mijlocul muschiului biceps femural. N-am mai putut continua. Un pic c-am tarziu am pus gheata intr-un prosop umed timp de peste 20 min, dimineata si seara timp de 2 zile. Mi-a trecut dupa vreo saptamana. N-am vazut urme de vase de sange sparte sau deformari cam cum se zice in definitia rupturii musculare sau definitia intindereii musculare. Am rejucat dupa 2 sapt si n-am mai avut nimic. A treia sapt am jucat si am avut aceeasi durere la acelasi muschi insa la piciorul drept si mai aproape de genunchi ,dupa 1 ora de joc. Am urmat imediat tratamentul cu gheata si mi-a trecut in 2 zile, Urmatoarea saptamana (adica azi) am jucat si in acelasi loc, piciorul drept, am acuzat aceeasi durere dupa numai 10 min. Faptul ca durerea mi se pare ca vine din acelasi loc ma face sa cred ca muschiul nu s-a vindecat cum trebuie cu toate ca vindecarea mi s-a parut mult mai rapida. Totusi am doua intrebari. Ce se intampla, de ce am o frecventa asa de desa ? Mentionez ca pana acum 10 ani jucam destul de des insa n-am avut niciodata asa ceva. Batranetea sau lipsa vreunei vitamine-proteine in corp? Ce anume este , intindere sau ruptura ? Multumesc anticipat. Lucian

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar consultul medical pentru evaluarea aspectului regiunii dureroase, a mobilitatii articulare, eventual investigatii imagistice daca se pune problema unor afectari ligamentare(ca RMN).
ar trebui sa descrieti locul durerii, ce corespunde exteriorului.

marin vasilica jana

acum 10 ani

am 62 de ani si am cazut pe zapada in spagat . de atunci pot misca de la genunchi in jos piciorul ,pot merge pe el,dar am dureri in partea din spate a pulpei pot indoi genunchiul,dar ma doare cand ma apas pe muschi pulpei ce credeti ca s-a intamplat? ce sa fac? multumesc

marin vasilica jana

acum 10 ani

am 62 de ani si am cazut pe zapada in spagat . de atunci pot misca de la genunchi in jos piciorul ,pot merge pe el,dar am dureri in partea din spate a pulpei pot indoi genunchiul,dar ma doare cand ma apas pe muschi pulpei ce credeti ca s-a intamplat? ce sa fac? multumesc

marin vasilica jana

acum 10 ani

am 62 de ani si am cazut pe zapada in spagat . de atunci pot misca de la genunchi in jos piciorul ,pot merge pe el,dar am dureri in partea din spate a pulpei pot indoi genunchiul,dar ma doare cand ma apas pe muschi pulpei ce credeti ca s-a intamplat? ce sa fac? multumesc

daniel nistor

acum 10 ani

buna.am 44 ani si am o durere la limita in partea de sus a piciorului la muschi.muchiul e foarte incordat si mai rau e ca sa unflat si genunchiul o data,dar in 2 zile sa desunflat un pic.am aceasta durere de 2-3 luni.muncesc c-am 10 ore pe zi la diferite muncii.este ceva de ameliorare a dureri pe termen scurt pina la un tratamemt adecvat?