rezultate analize

Diverse

Postata de cu 10 ani in urma.

Buna ziua,de curand mi-am facut niste analize:Hemoleucograma completa,Vsh,Fibrinogenemie,,Calciu seric,Magneziemie,Sideremie,Aslo cantitativ si Proteina creactiva-cantitativ.Toate mi-au iesit bune cu exceptia uneia...hemoglobina eritrocitara medie(MCH) care a iesit 29,0 pg in loc de 30-35pg,Este ceva grav asta ,am vreo boala?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu.
Acesta este un indicator de care se tine cont in analiza anemiei . Daca hemoglobina este in limite normale ( scaderea hemoglobinei= anemie), acest indicator nu are semnificatie clinica.

acum 10 ani

Multumesc!