rectocolita

Diverse

Postata de andrei cristina magdalena cu 12 ani in urma.

sotul meu are diagnosticul rectocolita ulcero hemoragica.la el nu e instalata diareea si nici sangerarea la scaun.mai are cineva acest diagnostic?nu stiu ca regim alimentar sa-i dau.medicul a spus sa manance orice in afara de condimente,dar el tot are spasme colonice cu transpiratie,amateala si disconfort abdominal.poate ati incercat ceva,poate imi dati o idee.mentionez ca are si tratament medicamentos cu salazopirina o cps la 6 ore timp de 3 luni de zile.el le ia cam de 3 saptamani.la colonoscopie s-a vazut 1,50 cm de colon iritat,medicul a spus ca e rosu de parca ar fi frecat cu glaspapir.nu stiu ce sa mai fac !!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Soţul d-vs va trebui să continue tratamentul medicamentos, să ţină un regim alimentar şi să fie ţinut sub observaţie de către medic prin efectuarea la 6 luni a unei noi colonoscopii.
Regimul alimentar trebuie adaptat toleranţei individuale şi bolilor asociate de care suferă fiecare pacient în parte, de aceea este indicat să urmaţi sfatul medicului care îl ţine sub observaţie pe soţul d-vs.

andrei cristina magdalena

acum 12 ani

va multumesc!stiu ca acest tratament trebuie urmat pe o perioada mare,dar oare nu o sa-si revina curand?e o boala cam pacatoasa.am omis sa spun ca prima oara a aparut in luna ianuarie.acum e la a doua revenire a bolii.prima aoara s-a tratat la alta doamna doctor,care i-a prescris salofalk trei luni de zile,i-a facut dupa aceste trei luni o colonoscopie de control,a fost colonul curat iar de intretinere nu i-a mai dat nimic.nu stiu de ce trebuie sa se fereasca .concret inteleg ca nu exista un regim alimentar[asa facem si noi,testam alimentele din gama celor permise pt colonul inflamat ],dar nu s-a mai descoperit si alte medicamente ca sa stopeze aceasta boala?