Rasul, o reacţie de autoapărare faţă de senzaţia de teamă?

Diverse

Postata de [email protected] cu 13 ani in urma.

De ce atunci cand ma cert cu sotul, nu pot sa fiu serioasa? Imi vine sa rad, dar nu de el sau de ce spune, ci pur si simplu. Oare e o reactie a mea cand cineva ridica vocea?

Raspunsuri (2)

Intro

acum 13 ani

E si nu e o problema. Si mie mi se intampla, am descoperit asta dupa moartea cuiva drag. Povesteam in diferite contexte si imi venea sa rad. Si acum mi se intampla, mai ales cand sun excesiv de serios.
E o reactie de aparare, de amanare a unor lucruri importante. Rasul dezarmeaza sau destinde. Dar, atentie... Nu intotdeauna oamenii sunt dispusi sa accepte o asemenea reactie, chiar daca stiu ca nu se indreapta impotriva lor.
Cel mai bine e sa discutati voi asta; despre asta, adica, si nu cand va certati. Vezi ce se intampla.

[email protected]

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns.Poate ca ai dreptate, daca stau bine si ma gandesc, am observat ca aceasta problema a aparut dupa ce mi-am pierdut tatal.