Ragait des.

Diverse

Postata de andreidaniel025 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Vreau sa cer sfatul dumneavoastra. De ceva vreme cand ma fortez / obosesc ragai foarte mult, acest ragait imi cauzeaza si o stare de voma. Ragaitul este unul "in gat" , defapt ragai doar pana in gat unde scoate "sunetul specific". Cu greu se calmeaza dupa ce iau triferment. Intrebarea mea finala este: Care ar putea sa fie cauza? Vreau un sfat cat mai repede deoarece am inceput sa ma ingrijorez. Multumesc.

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 10 ani

Nu e neaparat de la gazele din stomac.Poate sa fie si un reflux gastric.Nu te ingrijora ca nu e nimic grav.Daca te mai ustura si stomacul, incearca sa vezi de la ce alimente iti vin acele ragaieli si eliminale sau redu din cantitate.Poti consulta un medic pt mai multe amanunte.Mult noroc!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil este vorba de o boala de reflux gastroesofagian. Ar fi bine sa consultati medicul gastroenterolog pentru evalaure.
Incercati sa evitati mesele abundente, sa respectati mesele principale, sa nu va culcati dupa mese, sa evitati bauturile carbogazoase, ciocolata, etc.

Mariana

acum 9 ani

Ce ai rezolvat pana la urma? Si eu ma confrunt cu aceasta problema de mai bine de un an. Am facut diverse tratamente pentru helicobacter( testul a iesit incert), dar niciun rezultat.

marian.stoica

acum 7 ani

Si eu am un astfel de ragait , insa nu este de la boala de reflux gastroesofagian. Este cineva care a trecut prin astfel de situatie ? A reusit cineva sa scape definitiv de acest ragait ?
Ca tratament a urmat !
astept raspuns !

multunesc frumos.