PUTIN AJUTOR VA ROG

Diverse

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati sa inteleg si eu niste analize pe care le-a facut sotul meu. A facut niste analize la urina si au iesit urmatoarele date:
Urina culoare brun
Proteine 75 mg/dL
Urobilinogen 1 mg/dL - normal
Hematii ( hemoglobina ) 150 / µL

Urina sediment:
Hematii 5-15
Cristale - oxalat de calciu

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta hematiilor in urina sugereaza o leziune la nivelul tractului urinar, posibil infectie urinara sau litiaza renala( calculi ce au migrat).
Este recomandat sa efectuati proteinele pe urina de 24 de ore pentru a putea preciza cantitatea de proteine ce se pierde pe cale renala.
De asemenea, este recomandat sa efectueze o ecografie abdominala pentru vizualizarea sistemului reno-urinar.

PavElena

acum 11 ani

Multumim de sfaturi, sanatate multa!