puroi in gat

Diverse Amigdalita Expectoratie Infectie gat
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1485466463 cu 7 ani in urma.

Buna seara! Astazi am simtit ceva in spatele gurii, spre gat, similar cu o bucatica de mancare mestecata, cel putin asa credeam. Fara sa vreau am tusit si am expectorat usor acel ceva pentru ca era destul de solid. Parea a fi puroi de culoare alb-bej, cam de dimensiunea unui bob de porumb. Avea miros deranjant de aproape. Nu am probleme cu dantura si ma spal regulat pe dinti, insa sunt fumatoare de 3 ani. Totusi, acel ceva nu a parut sa fi venit dinspre plamani, mai degraba de la amigdale. Este un motiv de ingrijorare?

Raspunsuri (1)

anonim.

acum 2 ani

Buna seara! Nu, nu este nimic de care sa va faceti griji. Și eu am pățit la fel și m am interesat. Aceste “bucatele” mici urat mirositoare se numesc “tonsils stones”
Cauze:
Materialele și resturile pot rămâne prinse în criptele amigdalelor. Materialul se poate întări sau calcifica, formând pietre. Materialul prins ar putea include:

Minerale precum calciul.
Mâncare sau resturi.