pungi de puroi in plamani

Diverse

Postata de elena_80 cu 12 ani in urma.

buna ziua ! tata-l meu este internat intr-un spital de plamani,i-a facut analiza la sputa si nu ia iesit pozitiv la tbc,dar in schimb dr zicea ca la ecografie se vad niste gauri in ambii plamani,ia facut tomograf si acum ne spune ca are pungi cu puroi si ar trebuii operat,dar din pacate nu se prea poate deoarece la el sunt mai multe complicatii . Are diabet,are si 3 preinfarturi la activ si mult mai multe .INTREBAREA AR FII,CE S-AR PUTEA INTAMPLA DACA NU SE OPEREAZA ? VA ROG ,ASTEPT UN RASPUNS

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru început ar fi recomandat ca tatăl d-vs să încerce un tratament antibiotic (recomandat de un medic pneumolog) şi dacă după o lună - o lună jumătate de tratament antibiotic nu se vor obţine rezultate va fi necesară intervenţia chirurgicală. În lipsa aplicării uneia dintre cele două modalităţi de tratament (antibiotic sau chirurgical) probabil că vor apărea complicaţii cu urmări grave şi cu afectarea altor organe.

elena_80

acum 12 ani

va multumesc !

olga

acum 11 ani

elena ce face tatal tau acum? te intreb deoarece am si eu pe sotul meu care a avut puroi la plamani acum 2ani si jumatate ,a facut tratament cu antibiotice sa dus la contol si ia spus ca sa facut bine .De atunci nu a mai fost la doctor ,dar acum la inceputul lui februoarie 2013 de la o raceala a facut o complicatie ca la examinare CT ia gasit ,, tumora maligna pleura''''''''si trebuie sa ajungem la spitalul Marius Nasta la bucuresti .as vrea sa stiu cum a evoluat tatal tau pt ca imi fac griji mari cu sotul meu multumesc anticipat.si astept raspunsul tau.

adriana

acum 8 ani

Cel mai repede gaurile in plamani se cicatrizeaza daca persoana respectiva maninca in fiecare zi grasime.Asa am scapat eu acum 20 de ani.Este cel mai bun leac babesc.