Punctie cu ac fin

Diverse

Postata de InaB cu 14 ani in urma.

La controlul anual de sanatate, am facut ecografie de tiroida si zone laterocervicale. S-au descoperit diversi noduli tiroidieni, bilaterali ( cel mai mare drept cu aspect ecografic incert, cu contur posterior imprecis delimitat, cu halou hipoecogen la niv conturului anterior si calcificari mici in interior).Deci: GUSA POLINODULARA. Aceasta in cond in care anti TPO 436ui/ML(TIROIDITA), dar FT3=4,4pmol/L, FT4=11.6pmol/L, TSH=2.3microUI/mL(adica tiroida functioneaza binisor). Concluzia se pare ca ar fi ca nu e chiar de ingrijorat aceasta gusa polinodulara. DAR, ceea ce a ajuns sa ma sperie destul de tare este o formatiune LATERO CERVICAL dreapta, la nivelul polului superior al lobului tiroidian drept, sub SCM, cu dimens de 18/8.5/14 mm, hipoecogena, neomogena, cu zone aproape tronsonice in interior si cu VASCULARIZATIE BOGATA ( limfoganglion cu aspect nespecific, suspect SAU adenopatie SAU degenerescenta chistica). Mi s-a recomandat sa fac PUNCTIE CU AC FIN. Imi e frica de "inteparea" acestei formatiuni, despre care s-a spus ca poate fi chiar un limfom. Se poate intampla ca prin intepare sa se "imparstie" celulele prin restul zonei? Mi s-a mai recomandat RMN, tomografie, scintigrama. Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Urmati sfatul medicului. Interventia este minima, se introduce un ac fin sub ghidaj ecografic sau nu si se extrage un fragment, examenul histopatologic este cel care stabileste diagnosticul de certitudine.

musat maria

acum 11 ani

am facut punctie cu ac fin la parhon in patru secunde.Nu este greu dar teama este de rezultat.Cu curaj .

roxana

acum 11 ani

si eu am facut punctie la tiroida si nu s-a facut sub ghidaj ecografic. Cat e de sigur ca a luat de unde trebuie? Daca se poate face sub ghidaj ecografic de ce nu se face asa?

Roxana Achim

acum 11 ani

punctie tiroida