Puls marit

Diverse

Postata de Claudia Constanta cu 12 ani in urma.

Care sunt cauzele cresterii pulsului? Tensiune mica, respectiv 86/56 sau 99/54, iar pulsul 86, 89, 92. Precizez ca, am o durere in piept pe partea stanga de aproximativ 6 luni. Am facut EKG si Ecografie DOUPLES SI NU A IESIT NIMIC.

Raspunsuri (12)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Cu riscul de a va dezamagi, trebuie sa va spun ca pulsul dvs. se situeaza in limite perfect normale (60-100/min). Cat priveste tensiunea arteriala, multi oameni ar vrea sa aiba tensiunea dumneavoastra. Ea nu numai ca este normala, dar reflecta o elasticitate de invidiat a arterelor dvs. Si cum omul are varsta arterelor lui, va doresc sa mentineti aceasta tensiune pana la 95 de ani (cel putin).

alina loredana

acum 11 ani

am fost descoperita astazi cu un puls de 120 ,EKG a iesit 1oo si TA 12/9.am facut radiografie la tiroida si e bine .urmeaza sa merg la cardiologie...Mentionez ca am doar 33 de ani.

rodica

acum 11 ani

buna seara,si eu am tensiunea 96|54 si105|62 iar pulsul 94,96108 ce parere avet domnule doctor.Va multumesc

mihaela andrei

acum 11 ani

am pulsul 120 si sufar de amigdalita cronica as an tratament sa fiie de la asa ceva.va multumesc!

marius nechita

acum 11 ani

buna am 31 de ani si o tensiune testata regulat de 75-85 cu 120-130 si pulsul 70-90 fara a depune nici un efort,dar am si dureri de cap aproape zilnic si ameteli,stari de molesala-somnolenta!!! va multumesc.

Catalin

acum 9 ani

am aceleasi simptome ca dumneavoastra si am fost diagnosticat cu tahicardie sinusala si miocardita cronica

R C

acum 10 ani

In repaus, in pozitie culcat am tensiunea 80 cu 60 sau 90 cu 60, uneori 90 cu 70.
E problema? 80 cu 60 sau 90 cu 70 nu sunt valori prea apropiate? Stiam ca diferenta intre sistolica si diastolica trebuie sa fie de cel putin 30 mm. Puls intre 75-95.
Multumesc!

Marius

acum 10 ani

Pulsul marit este si din cauza stersului si eu am pulsul 90 94/min am lipsa de magneziu dupa ce am luat magneziu am 70 69/min

Adrian

acum 10 ani

Buna va rog sa imi dea si mie cineva un raspuns am plulsu marit 90-105 zilnic sunt anexios si iau frontin si fevarin de la medicu psihiatru pulsu ee asa de marit incat ma misca cateodata se poate din cauza medicamentelor sa am
Pulsu asa marit ?

Adriana

acum 10 ani

Buna ziua! De 2 saptamâni simt ca nu imi ajunge aerul inspirat. Mi-am luat tensiunea acasa si aveam 95 cu 74 si bătăi 94 . Simt uneori o ușoară ameteala. Sunt si obosita dar o pun pe baza bebelusului meu de 11 luni care ma epuizeze câteodată. Este buna aceasta tensiune si Pulsul ? In general am avut 10 cu 6 tensiunea, numai in perioada de gravida am avut probleme (14 cu 10) si dupa ce am născut am reținut apa si am facut tratament la Sp Carol Davilla pt ca rinichii mei sa își revină.

dan mircea

acum 8 ani

Buna ziua tens arter 80/50 puls 130 este frecvent aceasta problema

Dorin

acum 10 luni

Analize pt tiroida faceți. TSH