probleme hormonale/ginecologice

Diverse

Postata de SimonaTrk cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am descoperit in urma cu cateva luni, in urma unui control ginecologic, ca am ovarele micropolichistice. Mi s-a recomandat sa imi fac analizele hormonale (exceptand prolactina si cortizolul seric). Toate au iesit cu valori normale, asa ca nu m-am preocupat , mai mult, dna ginecolog sugerandu-mi ca tratamentul nu este obligatoriu, ramanand la latitudinea mea. Am hotarat ca, pt moment sa nu urmez tratamentul, urmand sa ma decid ulterior. Intre timp, ultimele 2 luni, am avut menstruatii neobisnuit de lungi. In luna noiembrie timp de 15 zile, iar cea din decembrie persista de 28 de zile, fara oprire. Nu este abundenta, dar isi face simtita prezenta zilnic. M-am intors la ginecolog si mi-a prescris Gynease pt 30 de zile, iar pe urma Belara. Ulterior, am fost la un consult endocrinologic, iar in urma analizelor, mi-au iesit peste valorile normale prolactina si cortizolul seric. Prolactina este 24,58 iar valoarea de referinta este 23,30 iar cortizolul 654, referinta fiind intre 171-536. Mi s-a spus sa repet analiza de cortizol,dar de data aceasta sa fac analiza urinara, dupa ce imi trece menstruatia (Se pare ca nu da semne ca ar vrea sa treaca). De prolactina nu mi s-a spus decat ca e functionala. Nu ar trebui sa repet si aceasta analiza? E normal sa am meno-metroragii, luand in calcul toate datele problemei? Mentionez ca am 23 de ani, 1.57m si obezitate de gr I. De 2 luni urmez si o dieta recomandata de un nutritionist si fac sport.

Raspunsuri (1)

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Pentru tulbuari ginecologice si dezechilibre ale hormonilor sexuali feminini exista remedii naturale care pot sa fie administrate in asociere cu alta medicatie sau ca atare, fara a avea efectele adverse ale medicamentelor de sinteza.Capsulele Suport premenstrual au rol de echilibrare a hormonilor sexuali feminini si de reglare a ciclului menstrual iar ovulele Ginosept si ceaiul Ginosept au acţiune antimicrobiană, anticandidozică, antiinflamatoare, cicatrizantă, antipruriginoasă, anestezică locală pentru infecţii şi inflamaţii genitale, leucoree, candidoză, condiloame genitale.Pentru un tratament adecvat este necesar un consult la un cabinet de fitoterapie.