Probleme cu tensiunea arteriala

Diverse

Postata de Dorina10065207 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.... Va rog sa ma ajutati cu un sfat... Am un baiat de 18 ani care are tensiunea arteriala 15 cu 8... De cateva zile oscileaza intre 14 si 15... Mi se pare putin cam mare, tinand cont de varsta lui... Credeti ca sunt probleme grave???? In speranta ca voi primi un raspuns din partea dvs., va multumesc anticipat!!!!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa se monitorizeze tensiunea dupa 10 minute de stat in decubit dorsal (intins in pat cu fata in sus); daca valorile tensiunii arteriale, in zile diferite, in momente diferite, depasesc 140/90 mmHg de cel putin 2 ori atunci se pune diagnosticul de hipertensiune arteriala. In cazul acesta, este recomandat un consult de specialitate ( interne/cardiologie) pentru evaluare si eventual stabilirea unui tratament.

bazu

acum 10 ani

Buna , sotul meu are 52 de ani si are tensiune oscilanta , puls foarte mare , ex 13/11 puls 130- 140 .
A fost taximetrist 20 de ani , acum a schimbat jobu si depune efort fizic , apropo de efortul fizic , offff si cand se plimba oboseste si creste pulsul ingrozitor .
De un an are tratament cu betablocar( metoplorol) si xarelto .
Urmeaza sa faca o investigatie la inima cu un fir bagat pe o vena de la picior spre inima, nu stiu daca suntem pe drumu cel bun.
Mentionez ca in cei 20 de ani a fost un stil de viata plina de stres , cafea , tutun , alcol si sedentarism , acum cand a incercat alt stil de viata , bum .
Nu poate sa fac pic de efort , are 105 kg .
Ce pot sa fac pt el domnu doctor ,va rog mult ajutati-ma .