Probleme cu sanul

Diverse

Postata de FloriT cu 10 ani in urma.

Buna ziua!! Am o problema cu sanul drept. De fiecare data cand ridic greutati cu mana dreapta simt o durere cum imi apasa sanul drept. Mi se intampla des la cumparaturi cand trebuie sa car sacosile. La inceput durerea aparea abia dupa minute bune de carat greutati dar acum observ ca durerea apare imediat si la greutati mici. Daca nu fac o pauza am impresia ca ma sufoc, respir din in ce mai greu. Aveti idee ce poate fi, ma ingrijoreaza faptul ca durerea apare din in ce mai des si persista chiar si dupa ce intrerup orice efort? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In primul rand, este bine sa consultati medicul cardiolog pentru evaluare: EKG, test de efort, ecografie cardiaca. Daca acesta exclude suferinta cardiaca ( sugerata de durere si dificutate in respiratie) , consultati medicul internist sau reumatolog pentru excluderea unei afectiuni musculo-scheletale.

Dr. Rodica Banciu

acum 10 ani

Buna ziua
Din cate am inteles durerea apare precordial in special dupa efort. Cel mai bine ar fi sa va consulte medicul de familie, care, daca este necesar, poate sa va faca o trimitere la cardiolog.
Multa sanatate
dr. Banciu Rodica