problema testicul

Diverse

Postata de popion cu 13 ani in urma.

salut! am 22 de ani si de cand ma stiu am un testicul necoborat in scrot... nu am resimtit dureri niciodata si nu am avut nicio problema cu viata sexuala. stie cineva cumva daca se mai poate cobori chirurgical si normaliza estetic sun daca va avea efecte dealungul timpului coborit/necoborat???

Raspunsuri (3)

o femeie

acum 13 ani

Scrie pe Google ''''testicul necoborat'''' sau alte cuvinte de cautare legate de problema ta si vei obtine informatii.

Iuli

acum 13 ani

Testiculul ectopic trebuie neaparat fie coborat, fie scos. Nu inteleg de ce parintii dvs nu v-au dus de mic la medic pt aceasta interventie! Riscul de cancer testicular este foarte mare daca nu se intervine. Este o operatie de rutina.
Sanatate

Ionela

acum 13 ani

Buna! Daca nu este coborat chirurgical pana la varsta de 5-7 ani, trebuie extirpat acum, pentru ca riscul de cancer e ff crescut pentru acest testicul deoarece a stat la temperatura crescuta intraabdominal timp lung.
Scoaterea testiculului nu afecteaza potenta sau fertilitatea.
Consultati un urolog.
Succes!