Problema de vorbire.

Diverse

Postata de Ionica2014 cu 8 ani in urma.

1. Ce parere aveti despre oameni care au problema de vorbire (balbaiti)?

2. Ce sfaturi dati pentru cei care au aceasta problema?

3. Ce parere au oamenii despre cei care au aceasta problema?

4. Ce trebuie sa faca cand sunt batjocoriti de oameni?

5. Cei care au problema de vorbire poate sa aiba o viata normala? Poate sa aiba prieteni si iubit(a)?

6. Exista o operatie, aparat etc. ca sa rezolva aceasta problema?

Raspunsuri (2)

mary321

acum 8 ani

pentru cei cu probleme de vorbire este recomandat sa mearga la un logoped cu bilet de trimitere de la medicul de familie.

Mirna

acum 8 ani

Problemele de vorbire apar pe fond emotional intens (pozitiv/negativ). Fii atent in ce situatii te balbai si mai ales daca se intampla atunci cand povestesti ceva. De cele mai multe ori balbaiala apare intermitent atunci cand te implici emotional in ceea ce spui. Iti recomand remedii din plante cu efect relaxant, le gasesti la plafar. Si inca un truc: incearca sa inlocuiesti cuvintele la care te poticnesti cu sinonimele lor. Nu da importanta reactiilor celor din jur. Cei sanatosi la cap nu vor rade de tine ci se vor comporta normal.