posibila sarcisa?

Diverse

Postata de Lavinya cu 12 ani in urma.

buna...Am o intrebare..eu iau conceptioale yaz.Am inceput un blister in urma cu cateva zile, in prima zi de menstruatie.Pe prospect este mentionat faptul ca daca sunt luate in prima zi de menstruatie sunt autmat protejata, totusi mai multe farmaciste mi-au zis ca in primele 7 zile trebuie utilizata o masura de protectie suplimantara...si in cazul anticonceptioanlellor yaz e la fel?in a 5-a zi ( deci dupa a 5-a pastila) am avut contact sexual si ac***a in vedere acest lucru...exista sansa sa fiu insarcinata? ar fi cazul sa iau pastila de urgenta? multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pastila de urgenta reprezinta tot un tratament contraceptiv, ce nu se va lua in timpul tratamentului cu contraceptive orale combinate. in cazul oricarui contraceptiv oral este indicat ca in primele 7 zile ale primului ciclu sa fie utilizata o metoda de contraceptie suplimentara, pana se stabilesc nivelurile serice ale preparatului hormonal (pentru a-si face efectul).

Lavinya

acum 12 ani

Nu e vorba despre primul meu ciclu menstrual...am mai folosit yaz si inainte, doar ca am facut o pauza de 5 luni, iar acum am inceput din nou sa iau aceste pastile.Am avut un contact sexual neprotejat ( fara o alta metoda suplimantara decat yaz), dupa a 5-a pastila administrata, respectiv a 5-a zi de ciclu.Ac***a in vedere ca pe prospect era precizat faptul ca sunt protejata daca incep sa iau yaz din prima zi de ciclu, am preferat sa iau in considerare indicatiile prospectului, dar as avea totusi nevoie de parerea unui specialist. Am fost protejata sau nu in a 5-a zi? multumesc